+36 62/548-960 szegedi.fekete.iskola@gmail.com 6729 Szeged, Postás u. 1-3.

 


Az iskola története

         Az új iskola rohamtempóban kezdett épülni, ennek ellenére 1964. szeptember 1-jén csak a műszaki átadás történt meg. A tanévet a diákok még másik iskolában kezdték, de a belső munkálatok (amit a közeli Petőfi Sándor Laktanya katonái végeztek ) befejezése után birtokukba vehették az új épületet.

          1964-ben tehát megnyílt az új iskola, mely nevét az őt körülvevő telepről kapta: Ságvári - telepi Általános Iskola. Nyolc osztályban indult meg a tanítás. A tanulók több iskolából kerültek át az új intézménybe, melynek főbejárata még a Gera Sándor utca felől volt.

           Maga a nevelőtestület a tanév elején alakult Pálmai Miklós igazgató úr vezetésével. A kor követelményeinek megfelelően élénk mozgalmi munka kezdődött, ami a későbbi igazgatók: Horváth József és Szalka Lajos idején is folytatódott, sok örömet szerezve a tanulóknak.

         A három férfi igazgató után 1986 őszén női igazgató került az iskola élére.

          1989-ben, egy évi vajúdás és szervezés után, megszületett a döntés arról, hogy az iskola mozgássérült gyerekeket fogad. Ehhez az igazgatónő, Dr. Miklós Lászlóné a korábbi szolgálati lakásként funkcionáló földszinti termeket biztosította. Ettől az időtől egészen napjainkig folyik az  iskolában az egészséges és a mozgásukban korlátozott tanulók együttes oktatása, nevelése. A sérült gyerekek nagy része integráltan vett és vesz részt a tanítási órákon. A csoportban kiváló konduktorok irányították, segítették és segítik a mozgásfejlődésüket, lelkiismeretes asszisztensek nyújtanak segítséget ahhoz, hogy a mindennapjaik kellemesek, jól elviselhetőek legyenek.    Az intézménybe külön busz hozza őket, és a nap végén haza is szállítja valamennyiüket igény szerint.

           Későbbi években Dr. Szil Elemérné pártfogásával befogadott az iskola hallássérült tanulókat is, akiket szurdopedagógus fejlesztett. Ők is integrált oktatást kaptak, hiszen az itt tanítók valamennyien szívügyüknek tekintették a siket kisgyerekek színvonalas oktatását és bevonásukat a diákok mindennapi életébe. Az egészséges tanulótársak pedig megtanulják, hogyan segítsenek, hogyan segíthetnek sérült társaiknak, ezáltal képessé válva a másság elfogadására.

1994-ben az iskola felvette a Fekete István nevet, és belépett az Ajkán működő Fekete István Társaság tagjai közé. Az író mellszobrát az emeleti zsibongóban helyezték el, és időről időre megkoszorúzták. A szobor 2014-ben új helyet kapott a jelenlegi főbejáratnál.

A névválasztásban nagy szerepe volt annak, hogy Fekete István műveiben jól tükröződnek az igazi emberi értékek: becsületesség, hűség, kitartás, őszinteség, a munka és az élővilág szeretete. Könyvei gyermek- és állatszereplői olyan humánus magatartási példákat tárnak elénk, melyek az élet tiszteletére tanítanak mindannyiunkat.

2003. augusztus 1-jétől egy tagintézménnyel bővült az iskola, a szentmihályi Gárdonyi Géza Általános Iskolával, mely végül 2008-ban bezárta kapuit, és a diákok, valamint a tantestület nagy része az anyaiskolába került.

A 90-es évektől kezdődően indult művészeti oktatás az iskolában, melynek keretén belül társastánc, néptánc, szolfézs, magánének és hangszeres képzést igényelhetnek tanulóink. Ez a hagyomány napjainkban is folytatódik, kiegészülve az énekkar tevékenységével.

Az idegennyelv oktatása is megváltozott az évtizedek alatt. A kötelező orosz nyelv megszűnése után német nyelvet választhattak tanulóink, emelt óraszámban is. A kétezres évek elejétől indult az angol nyelv oktatása intézményünkben, hosszú évekig párhuzamosan a némettel, de mára már ez utóbbi nyert teret, a német pedig szakköri keretben működik.

Az informatika oktatása az utóbbi években bővült, mára már a 2. osztálytól tanulhatják diákjaink.

2013 szeptemberétől új intézményvezető, Kispéterné Kotogán Erzsébet irányítja az iskolát. Folytatva és megújítva a korábbi igazgatónő által megkezdett munkát, 2014. március 19-én megszereztük a „Minősített referenciaintézmény” címet, majd Ökoiskola lettünk. 

2019-ig elnyertük a Boldog iskola, az Akkreditált kiváló Tehetségpont címet, valamint a Pénziránytű- Bankvelem Iskolahálózat tagja lettünk.